Czy warto skorzystać z outsourcingu IT?

Cyfryzacja całego świata postępuje w błyskawicznym tempie i bardzo trudno wyobrazić sobie w tych czasach dowolną firmę, która nie korzysta z dobrodziejstw technologii. Choćby posiadanie własnej skrzynki mailowej to niemalże wymóg, żeby nie wspomnieć o stronie internetowej czy profilu w social mediach. Niektóre z tych dobrodziejstw niestety wymagają dużej ilości czasu oraz pracy włożonej w ich utrzymanie, a konieczne może okazać się również zatrudnienie specjalistów IT. Jednak jeśli IT nie jest finansowym środkiem ciężkości Twojej firmy, być może warto rozważyć skorzystanie z outsourcingu IT?

Nie każdy przedsiębiorca ma chęć oraz możliwości powiększyć grono swoich pracowników o dodatkowych specjalistów z dziedziny IT. Zwłaszcza jeśli jego wykorzystanie najnowszych technologii ograniczy się jedynie do wspomnianej już wcześniej skrzynki pocztowej oraz strony internetowej. Oczywiście wraz z rozwojem firmy wymagania stawiane przed infrastrukturą będą coraz większe – jak choćby każdy zatrudniony pracownik to konieczność założenia dodatkowej skrzynki. Ważne jest również bezpieczeństwo, aby korespondencja firmowa nie wyciekła do konkurencji lub nie spowodowała wycieku danych osobowych. Do obsługi tego wszystko można zatrudnić zewnętrzne firmy i zapłacić jedynie za wykonaną pracę, niecały etat.

Dzięki możliwościom, jakie daje outsourcing IT, można w bardzo prosty i przystępny sposób skalować swoją infrastrukturę techniczną wraz z jej obsługą. Nie tylko na bieżąco można zmieniać koszty, które się ponosi, ale również mieć dostęp do najlepszych specjalistów i to bez zatrudniania ich. Jeśli bowiem ktoś prowadzi o wiele bardziej rozbudowane przedsiębiorstwo, które potrzebuje pomocy na wielu polach, od infrastruktury sieciowej wraz z bezpiecznym połączeniem kilku biur, poprzez wewnątrz firmowe aplikacje wspomagające pracę, to z pewnością potrzebuje wielu specjalistów. Niestety dzisiejszy rozwój technologii niesie ze sobą również konieczność wybierania przez inżynierów dość wąskich grup umiejętności, którymi mogą się pochwalić na bardzo wysokim poziomie. W związku z tym zatrudnienie wielu osób może być nieopłacalne dla właściciela firmy.

Outsourcing IT jednak pozwala na wykorzystanie takich osób na potrzeby firmowe, jedynie w zakresie niezbędnym do obsługi danej firmy. Dzięki temu przedsiębiorca nie staje przed dość częstym dylematem – czy zwiększyć wydatki i zatrudnić kilka osób, czy spróbować znaleźć tak zwanego scyzoryka, czyli człowieka, który ma wiedzę obejmującą wiele różnych dziedzin. Niestety ta druga opcja często oznacza wiedzę powierzchowną, bo niestety nie ma fizycznej możliwości być ekspertem w absolutnie każdej możliwej dziedzinie.

Jak widać, outsourcing IT jest bardzo kuszącą opcją, która pomaga przedsiębiorcom stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą świat. Na plus również należy zaliczyć możliwość rozliczania się fakturami, bez konieczności pamiętania o dokumentacji kadrowej. Prostota i ogromne możliwości outsourcingu czynią z niego godnego kandydata do rozważenia przy najbliższych rozmowach lub rozmyślaniach o rozpoczęciu kolejnego firmowego projektu. Również nowe firmy mogą czerpać garściami z tej formy obsługi infrastruktury technicznej, otrzymując fachową pomoc, możliwą do skalowania w niemalże dowolny sposób.

Potrzebujesz pomocy? Napisz

Podobne wpisy